3 rzeczy, które musisz wiedzieć o witaminach dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród świadomych rodziców, którzy chcą skutecznie wspierać rozwój swojego dziecka. To właśnie oni przywiązują szczególną wagę do tego, jakie suplementy powinien otrzymywać ich maluch. Co warto o nich wiedzieć? Poznaj 3 ważne rzeczy na temat witamin dla najmłodszych.

Po konsultacji

W przypadku najmłodszych dzieci bardzo ważne jest to, że powinno się podawać im jakiekolwiek leki lub suplementy wyłącznie po konsultacji z lekarzem pediatrą. Zwykle przez pierwsze trzy miesiące życia niewskazane jest podawanie jakichkolwiek środków farmakologicznych – nawet tych naturalnych bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem. Nawet w przypadku witamin dobrze jest upewnić się, że podanie ich jest bezpieczne i nie wywoła żadnych niepożądanych reakcji.

Specjalne środki

Niemowlęta są szczególnie delikatne. Nie można podawać im tych samych środków, co dorosłym. To oczywiste więc, że należy zwrócić szczególną uwagę na podawane im witaminy dla niemowląt (zobacz). Przede wszystkim przed zakupem należy upewnić się, że konkretny produkt jest bezpieczny dla dzieci w określonym wieku. To bardzo ważne, bo niektóre witaminy można podawać od pierwszych dni życia, inne po ukończonym trzecim jego miesiącu, a jeszcze inne – po pół roku. Są też takie, po które można sięgnąć dopiero po ukończonym trzecim roku życia. Bardzo ważne jest jednak to, by nie podać dziecku preparatu, który nie został dedykowany dla jego grupy wiekowej.

Odpowiednia dawka

W przypadku witamin dla niemowląt bardzo istotna jest ich dawka. Powinna ona zawsze być dostosowana do wieku dziecka. Zawsze na opakowaniu preparatu jest umieszczona informacja na temat tego, jaką dawkę należy podać maluchowi. Nigdy nie należy jej zwiększać bez konsultacji z lekarzem, ale równocześnie koniecznie trzeba zadbać o to, by niemowlę otrzymywało zawsze dokładnie taką dawkę, jaka jest przewidziana dla jego wieku lub masy. Dzięki temu wiadomo, że będzie ona odpowiednia i nie będzie przyczyną jakiejś negatywnej odpowiedzi organizmu.