Choroba? A może nic poważnego? – Problem zimnych stóp

Zimne stopy to problem dotykający większości osób, niezależnie od wieku i płci. Zazwyczaj nie jest powodem do zmartwień, pod warunkiem, że nie towarzyszą mu inne schorzenia, takie jak chociażby choroby serca. Często zdarza się, że jest to nietypowa cecha urody, pojawiająca się szczególnie u wysokich i szczupłych osób.

O czym mogą świadczyć zimne stopy?

Zimne stopy mogą wskazywać na:

  1. Anemię lub niedoczynność gruczołu tarczowego.
  2. Poważne problemy z układem krążenia.
  3. Zakrzepowo-zrostowe zapalenie żył.
  4. Miażdżycę – w przypadku osób starszych.
  5. Niskie ciśnienie. Jak wiadomo, jeden z przypuszczonych objawów danej choroby nie wskazuje na stu procentowe posiadanie jej. W przypadku występowania objawów współistniejących, takich jak, np.: osłabienie, ogólne zmęczenie, częste zaparcia lub senność, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który skieruje pacjenta na niezbędne badania, dzięki którym będzie można potwierdzić lub wykluczyć podejrzewane schodzenie.

Przyczyny zimnych stóp

Przyczyn lodowatych stóp można doszukiwać się nawet w budowie ciała. Jest to coś, o czym zostało wspomniane na początku, czyli „taka uroda”. Kolejnym powodem zmarzniętych kończyn dolnych jest stres oraz przeżywanie silnych emocji. Powodują one wzmożoną produkcję katecholaminy (aminy biogenne, czyli m.in. adrenalina, dopamina, noradrenalina), za sprawą której naczynia krwionośne silnie kurczą się w stopach, a efektem tego są właśnie zimne stopy (zobacz).

Jak zapobiegać zimnym stopom?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o niezbędnym ruchu. Odpowiednie ćwiczenia przyspieszają cyrkulację krwi, zatem codzienna gimnastyka powinna wejść w nawyk osobom z zimnymi stopami. W przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia zalecane są kilkuminutowe przerwy na odrobinę ruchu. Warto pamiętać również o grubych skarpetach, które uchronią stopy przed utratą ciepła.

Jeśli mowa o chodzeniu boso po domu, ten pomysł powinien jak najszybciej zniknąć. Owszem, jest to wygodne i pozwala stopom odpocząć po całym dniu w obuwiu, ale wystawia je wprost na zimno, które momentalnie przeniknie w głąb stóp.

Warto wspomóc się rozgrzewającymi maściami, które należy wsmarowywać w stopy każdego wieczora. Bardzo pomocne mogą okazać się również kąpiele z dodatkiem rozgrzewającego wyciągu z kamfory.

Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie przyniósł żadnej poprawy po dłuższym czasie stosowania, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista na zasadzie niezbędnych badań potwierdzi lub wykluczy ewentualne schorzenia.