Co to są trichomy?

Mikroskopijne główki, które na pierwszy rzut oka połyskują, a także pełne są aromatu to właśnie trichomy. Na pierwszy rzut oka mogą kojarzyć się one z niewielkimi włoskami na roślinie. Niemniej jednak to właśnie trichomy zdobią marihuanę, jednak nie spełniają one tylko walorów estetycznych. Trichomy można również scharakteryzować jako niewielkie, żywicze kryształki, które znajdują się na roślinie. Czym więc są trichomy?

Czym są trichomy?- ich charakterystyka i funkcje

Trichomy są niewielkimi tworami, które występują tak naprawdę na wielu, różnych roślinach. Pełnią one różnorodne funkcje, jednak do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • ochronę przed owadami
  • ochronę przed niesprzyjającymi warunkami otoczenia

Bardzo łatwo te twory rozpoznać, gdyż swoim wyglądem przypominają niewielkie, delikatne włoski lub po prostu grzyby. Warto wspomnieć, że trichomy pięknie się błyszczą, a także wydzielają nieznaczne ilości substancji zapachowych. Doświadczeni hodowcy mogą zauważyć, że trichomy na konopiach mogą się od siebie znacznie różnić pod względem rozmiaru, a także kształtu. Niemniej jednak, dla hodowcy trichomy są prawdziwą skarbnicą wiedzy. Pełnią one przede wszystkim funkcję wydzielniczą. Są one ośrodkiem żywiczym, a także odgrywają istotną rolę w samej produkcji kannabinoidów i terpenów. Jak łatwo można się domyślić, to właśnie te substancje mają znaczący wpływ na jakość późniejszych plonów. To dzięki nim konopie mają specyficzne właściwości zapachowe i smakowe.

Trichomy- informacja odnośnie czasu zbiorów

Wspomniane już zostało, że trichomy są niezwykle istotne dla hodowców. Informują one bowiem o tym, kiedy marihuana jest w odpowiednim stanie do zbiorów. Zwykle trichomy (https://nasionamarihuany.pl/blog/co-to-sa-trichomy) pojawiają się najgęściej w okresie kwitnięcia. Wówczas grower może zadecydować o tym, czy zebrać plon, czy jeszcze się z tym wstrzymać. Warto pamiętać, że barwa trichomów może się zmieniać w zależności od stadium kwitnienia, w którym znajduje się roślina. Na samym początku będą one przejrzyste, co jest informacją o tym, że zawartość THC jest niska. Kiedy trichomy przybiorą barwę mleczną, oznacza to, że ilość THC jest odpowiednia i roślina jest gotowa do zbiorów.