Czym są zioła szwedzkie?

Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny, wciąż na wiele dolegliwości nie ma skutecznego lekarstwa. Dlatego ludzie tak chętnie zwracają się w stronę medycyny naturalnej i korzystają m.in. z bardzo popularnych ziół szwedzkich.

Co zawierają zioła szwedzkie?

Ten naturalny lek znany jest od pokoleń. Wynalezienie odpowiedniej kompozycji 11 ziół przypisuje się XVII-wiecznemu szwedzkiemu lekarzowi Klausowi Samst. W kolejnych stuleciach przepis stracił na popularności, jednak w latach 70-tych XX wieku ponownie odkryła go Maria Treben. Dlatego czasem zioła szwedzkie noszą również jej imię.
W składzie mieszanki znajduje się odpowiednia proporcja następujących składników: aloes, arcydzięgiel, korzeń dziewięćsiłu, korzeń rabarbaru, kurkuma, kamfora, mirra, manna, teriak, senes, szafran.

Zioła szwedzkie – remedium na wszystko

Mogą być stosowane zarówno zewnętrznie – w formie okładów, jak i wewnętrznie – jako nalewka z ziół. Ich spektrum działania jest tak szerokie, że bywają nazywane lekiem na wszystko. Okłady mogą wspomóc leczenie problemów skóry jak np. wysypek, trądziku, skaleczeń, oparzeń, blizn, odcisków czy hemoroidów. Inhalacja naparu zmniejszy ból głowy i ułatwi zasypianie. Nasączony wacik włożony do ucha pomoże zredukować ból i szum uszny.
Zastosowane wewnętrznie, zioła szwedzkie usprawnią pracę jelit, usuną ból żołądka i wzdęcia. To tylko niektóre z zastosowań ziół szwedzkich, gdyż nie sposób wymienić całego spektrum ich korzystnego działania.