Czym są żylaki i jak sobie z nimi radzić?

Stosowanie ziół w leczeniu żylaków jest jedną ze skuteczniejszych metod, która pozwala zniwelować widoczność nieestetycznych pajączków i zapobiec powstawaniu nowych. Co więcej, niektóre zioła mają właściwości wzmacniające elastyczność naczyń krwionośnych, dlatego warto stosować je w formie profilaktyki. Jak tak właściwie dochodzi do powstawania żylaków kończyn dolnych i które zioła są pomocne z walce z pękającymi naczynkami?

Żylaki kończyn dolnych – jak powstają?

Żylaki są objawem niewydolności żylnej. W przypadku zwężenia ściany naczynia krwionośnego dochodzi do wzrostu ciśnienia co powoduje refluks żylny, czyli innymi słowy, krew która nie znajduje ujścia zaczyna płynąć z przeciwnym kierunku. Nagromadzenie się krwi z zablokowanej żyle, brak jej ujścia i wysokie ciśnienie powodują, że żyła po prostu pęka tworząc nieestetyczne pajączki. Mimo iż o żylakach nóg mówi się zwykle w kontekście problemów kobiecych, to tak naprawdę dotyczy on niemalże wszystkich osób po 50 roku życia, bez względu na płeć.

Jak leczyć żylaki?

Istnieje wiele różnych metod radzenia sobie z żylakami nóg. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się zabieg laserowego zamykania żyłek. Warto jednak wiedzieć, że jest to zabieg dość inwazyjny, który nie jest wskazane we wszystkich przypadkach. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z żylakami jest przeprowadzenie kuracji ziołowe. Co prawda, w odróżnieniu od zabiegu laserowego, nie daje ona natychmiastowych efektów, ale po pewnym czasie jest w stanie zniwelować widoczność nieestetycznych żylaków i zapobiec pojawieniu się nowych.

Kuracje ziołowe w leczeniu żylaków nóg

Zioła na żylaki (https://www.lekinatury.pl/pl/ziolowe-porady/krazenie/naturalne-lecenie-zylakow.html) można stosować zarówno w formie maści czy kremów, jak i wewnętrznie w postaci herbatek. Wiele sklepów zielarskich oferuje gotowe mieszanki ziół do picia, w których znajduje się między innymi kasztanowiec zwyczajny, ruszczyk kolczasty, borówka czarna, oczar wirginijski czy gotu kola. Maści i kremy, które zmniejszają obrzęk i widoczność pajączków, zwykle zawierają w swoim składzie arnikę górską, kasztanowca oraz konopie.