Gdy głowa boli, katar leci z nosa, a mięśnie odmawiają posłuszeństwa

Przeziębienie, czy lekka grypa to schorzenia, z którymi najczęściej udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Pojawiające się w okresie jesienno-zimowym bóle mięśni i stawów, to także częsta przyczyna konsultacji. Jednak, czy lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się wyłącznie przeziębieniami?

Z prawnego punktu widzenialekarz rodzinny białystok

Pracę lekarza pierwszego kontaktu reguluje w Polsce odpowiednia ustawa. Lekarz ten to najczęściej osoba będąca specjalistą z zakresu medycyny rodzinnej, pediatrii lub też chorób wewnętrznych. Ze względu na ogromne braki kadrowe, coraz częściej lekarzami pierwszego kontaktu zostają także rezydenci.

Zgodnie z prawem, każda osoba (w tym również małoletni) obowiązani są do wyboru (tzw. deklaracji) „własnego” lekarza pierwszego kontaktu (tzw. lekarz prowadzący). Deklaracji tej dokonuje się najczęściej podczas pierwszej wizyty w przychodni (poradni) rejonowej.

Panie doktorze, czy z tym można?

Przez wiele lat lekarze pierwszego kontaktu uważani byli za niedouczonych konowałów, którzy nie mieli perspektyw na dalszą karierę np. w szpitalu. W dzisiejszych czasach świadomość jest o wiele większa, w związku z czym specjaliści medycyny rodzinnej szanowani są na równi np. z onkologami, czy pulmonologami.

Podczas ostatecznego wyboru lekarza pamiętać należy o tym, że specjalistów takich jak lekarz rodzinny Białystok posiada bardzo wielu. Deklaracja ta powinna być przemyślana i poparta wcześniejszym rozeznaniem tematu. Nie zawsze osoba najlepiej oceniana na portalach takich jak np. Znany Lekarz, jest najlepszym specjalistą.