Groprinosin

Groprinosin jest to lek przeciwwirusowy dostępny bez recepty, który występuje w dwóch postaciach: syrop – 250 mg/ml oraz tabletki – 500 mg. Dzięki substancjom zawartym w Groprinosinie działa on immunostymulująco i przeciwwirusowo. Substancją czynną tego leku jest pranobeks inozyny – Inosinum pranobexum.

Stosowanie

Groprinosin warto stosować wspomagająco u osób z obniżoną odpornością, w infekcjach górnych dróg oddechowych, w leczeniu opryszczki warg oraz skóry twarzy spowodowanym wirusem opryszczki pospolitej. Co ważne, lek można przyjmować od pierwszego roku życia. Groprinosin należy przyjmować dokładnie według opisu na ulotce informacyjnej dla pacjenta oraz według farmaceuty lub zaleceń lekarza.

Przeciwskazania

Warto mieć na uwadze, że nie wszyscy mogą stosować Groprinosin, pomimo, że jest sprzedawany bez recepty. Istnieją przeciwwskazania do stosowania. Są to między innymi: zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi, dna moczanowa oraz uczulenie na substancję czynną – pranobeks inozyny lub jakikolwiek inny składnik leku.

Skutki uboczne

Każdy lek, w tym Groprinosin może powodować u pacjentów efekty uboczne. Bardzo często występuje zwiększenie stężenia kwasu moczowego w moczu lub we krwi. Często po przyjmowaniu leku pojawiają się bóle głowy i zawroty głowy, bóle brzucha, złe samopoczucie i zmęczenie, wysypka skórna oraz bóle stawów. Czasami mogą wystąpić: zaparcia, biegunka, trudności w zasypianiu lub senność, wielomocz oraz nerwowość.

Warto mieć na uwadze, że przyjmowanie Groprinosinu może mieć wpływ na zwiększenie stężenia kwasu moczowego w moczu oraz we krwi.