Jak i do czego można użyć zapalniczki

Zapalniczka, jaką znamy, istnieje od prawie 2 stuleci. W tym czasie producenci nauczyli się produkować to akcesorium w różnych paliwach, z różnymi rodzajami zapłonu, kształtem, kolorem ognia i funkcjonalnością. W tym artykule porozmawiamy o wszystkich tych odmianach i sklasyfikujemy je. Jakie więc są rodzaje zapalniczek w XXI wieku?

Z paliwem lub bez

Ze względu na rodzaj paliwa, na którym pracują nowoczesne zapalniczki Clipper, dzielą się one na benzynowe i gazowe. Istnieje jeszcze trzeci podgatunek, który nie potrzebuje tankowania w klasycznym sensie – elektropulsacyjny.

Benzyna

Modele benzynowe są zasilane benzyną rafinowaną. Zasada działania jest prosta, ogień powstaje poprzez zapalenie się oparów paliwa, dostarczanych przez knot, kiedy koło zębate uderza iskrami z kontaktu z krzemem. Benzyna przechowywana jest w „zbiorniku” wypełnionym wełną włóknistą o specjalnej strukturze. Istnieją zapalniczki wiatroszczelne, takie jak Zippo, oraz zwykłe zapalniczki, które gasną pod wpływem wiatru.

Gaz

Clipper zapalniczka na gaz jest zasilana rafinowanym butanem, butanem/propanami lub izobutanem. W tych zapalniczkach paliwo nie jest podawane przez knot, lecz przez zawór. W zapalniczkach turbo (podgatunek) gaz przepływa przez membranę z wąskim otworem z większą prędkością, dzięki czemu przepływa mocniej. Istnieją modele ze spiralami z ogniotrwałego metalu, które zapobiegają zgaszeniu płomienia na wietrze, prawie jak słynna benzynowa Clipper.

Znane są trzy rodzaje produktów gazowych. Różnią się one sposobem zapłonu paliwa:

  • Krzemień – iskra wytwarzana jest, podobnie jak w odpowiednikach benzynowych, z krzesiwa. Jedyną różnicą jest paliwo.
  • Na kryształach kwarcu – przy pocieraniu kryształy wytwarzają iskrę, zapalając gaz.
  • Elektryczne – zasada działania jest taka sama jak w produktach piezoelektrycznych, ale zamiast kryształów elementem aktywnym jest bateria.