Maseczki z atestem – czy wszystkie gwarantują bezpieczeństwo?

maseczki z atestem

Większość internetowych sprzedawców, nawet na portalach aukcyjnych zapewnia, że sprzedawane przez nich maski spełniają określone certyfikaty. Często świadomie bądź nieświadomie wprowadzają oni jednak potencjalnych klientów w błąd. Temat certyfikacji jest bowiem dość złożony. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby kupować wyłącznie produkty najwyższej jakości.

Uwaga na towary chińskie anonimowych firm

Maseczki z atestem, które zostały wyprodukowane w Chinach pod mało znaną marką, mogą w rzeczywistości okazać się atestowane tylko z nazwy. Chińscy producenci sprytnie bowiem upodobnili oznaczenie handlowe China Export do oficjalnego znaku CE, który informuje o tym, że produkt spełnia unijne normy m.in. w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. Produkty z Chin są pełnowartościowe, jeśli posiadają certyfikat CNAS. Tyle teoria. W praktyce jednak dość trudno to zweryfikować z racji chociażby bariery językowej.

Czym wyróżniają się pełnowartościowe produkty ochronne?

Najlepiej zaopatrywać się w maseczki z atestem u rodzimych producentów. Takich, którzy specjalizują się w tej dziedzinie od wielu lat. Produkty powinny spełniać normę EN 149:2001+A1:2009. Są one rekomendowane m.in. przez WHO do przeciwdziałania pandemii COVID-19. W Polsce certyfikaty masek antysmogowych wydaje CIOP, czyli Centralny Instytut Ochrony Pracy. Najlepiej, jeżeli producent udostępnia pełne wyniki badań przeprowadzonych przez tę instytucję.