Na kontuzje, przeciążenia oraz profilaktycznie – tabletki na stawy i nie tylko

Schorzenia stawów to częsty problem. Wiele osób zmaga się zarówno z ich okazjonalnym bólem, jak i chorobami przewlekłymi. Nierzadko też życie utrudniają wszelkiego rodzaju kontuzje, stłuczenia i przeciążenia. Jak dbać o aparat ruchu, by unikać nieprzyjemnych objawów z jego strony? Jaki wpływ na jego działanie ma codzienna rutyna? Jakie korzyści mogą przynieść tabletki na stawy?

Profilaktyka i odbudowa stawowa

Utrzymanie aparatu ruchu w zdrowiu to codzienna praca i mądre wybory. Składa się na nie m.in. zbilansowana dieta, unikanie siedzącego trybu życia oraz przetrenowań, a także odpowiednia suplementacja. Także w przyjmowaniu tabletek na stawy istotna jest regularność – odbudowa nie następuje przecież z dnia na dzień. W celu ochrony kości zazwyczaj stosuje się witaminę D3 oraz wapń. Usprawnianie pracy chrząstki stawowej, zapobieganie jej ścieraniu oraz wspieranie regeneracji zapewniają takie składniki jak:

  • kolagen,
  • kwas hialuronowy,
  • chondroityna,
  • glukozamina.

Łączenie różnych składników w preparatach wzmacniających stawy, a także pilnowanie codziennych nawyków, może przynieść największe efekty w celu poprawy kondycji stawów.

Pomoc doraźna, czyli walka z bólem

Poważne schorzenia stawowe (np. kontuzje lub reumatoidalne zapalenie stawów) potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Niektóre objawy mogą całkowicie wyłączyć z codziennego życia – w takich sytuacjach warto wspomóc się środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, które choć na chwilę ulżą w cierpieniu. Nie jest to sposób leczenia, a jedynie działanie objawowe, które jest jednak bardzo potrzebne w zaawansowanym stadium danego schorzenia. Oprócz tabletek można wspomóc się również maściami lub żelami, działającymi miejscowo. Przydatne okazują się również okłady i plastry chłodzące lub rozgrzewające. Doraźne sposoby na zwalczanie bólu cenią sobie szczególnie sportowcy i osoby aktywne, których codziennością są stłuczenia i nadwerężanie ciała.

Z problemami stawowymi można sobie pomóc na różne sposoby. Najlepiej jednak regularnie wzmacniać aparat ruchu, by unikać poważnych konsekwencji i żmudnego leczenia. Warto wykorzystać też tabletki na stawy (https://evita.sklep.pl/pl/stawy-i-kosci) jako pomoc i suplementację.