Niezawodne maski przeciwpyłowe – na jakie filtry postawić?

Jednym z najważniejszych elementów masek przeciwpyłowych są oczywiście niezawodne filtry, które są w stanie zatrzymać niebezpieczne cząsteczki pyłu. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo, które filtry są godne polecenia i jakie są ich największe atuty.

Najpopularniejsze rodzaje filtrów stosowanych w maskach przeciwpyłowych

Nowoczesne maski przeciwpyłowe najczęściej wykorzystują filtry węglowe, które są w stanie zatrzymać nawet 99,9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra. Filtry tego typu doskonale radzą sobie nie tylko z wyłapywaniem pyłków traw i kurzu, ale również mogą powstrzymać wirusy. Maski z filtrami węglowymi zatrzymują nieprzyjemne zapachy i różnorodne zanieczyszczenia typu gazowego. Mowa tutaj między innymi o SO2 albo NO2.

Moda na filtry HEPA

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają maski przeciwpyłowe z filtrami HEPA, które w całości wykonane są ze spiekanego szkła. Filtry HEPA doskonale zatrzymują nie tylko pyły, ale również bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki i wiele innych groźnych drobnoustrojów. Wielu renomowanych producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej maski łączone, które wykorzystują nie tylko filtry HEPA, ale również powyżej opisane filtry węglowe.

Nowoczesne filtry bioaktywne

Nowością na rynku są filtry bioaktywne, które z kolei posiadają specjalne bioenzymy skutecznie degradujące różnego typu zanieczyszczenia. Największą zaletą filtrów tego typu jest to, że maseczka przeciwpyłowa nie musi idealnie przylegać do twarzy, aby powstrzymać pył i zanieczyszczenia.