Zastosowanie ziela owsa w ziołolecznictwie

O leczniczym i pielęgnacyjnym działaniu owsa wiedzą wszyscy. Ale już zastosowanie słomy owsianej może wzbudzać wątpliwości i niedowierzanie. Zupełnie niesłusznie, gdyż nawet ten, wydawałoby się całkiem bezużyteczny element zboża, może być stosowany zarówno w ziołolecznictwie, jak i pielęgnacji. I ma nadspodziewanie szerokie spektrum działania.

Ziele owsa wykorzystuje się do sporządzanie leczniczych naparów, herbatek, nalewek oraz kąpieli. Uważa się, że ma ono takie właściwości jak: oczyszczanie, przeciwdziałanie otyłości, pobudzanie metabolizmu, zwalczanie żylaków (w tym również hemoroidów), leczenie bezsenności, czy wzmacnianie włosów, skóry i paznokci. Ziołowe herbatki mają też dopomóc w zwalczaniu dolegliwości nerek, przeciwdziałać tworzeniu się złogów oraz leczyć stany zapalne jelit. Owiec sprawdzi się również w leczeniu bólów rematycznych i artretyzmie. W kosmetyce zaś stosowany jest jako dodatek o działaniu ujędrniającym i kojącym podrażnienia.

 

Jednym z popularnych zastosowań ziela owsa jest też walka ze stanami depresyjnymi. W ziołolecznictwie wyciąg ze słomy jest uważany na naturalny antydepresant, ponieważ łagodzi działanie stresu i niweluje uczucie napięcia. Może też pomóc w stanach chronicznego zmęczenia i osłabienia organizmu. Ziołowa herbatka działa uspokajająco oraz ułatwia zasypianie. Szczególnie, gdy stosuje się ją w połączeniu z innymi specyfikami o podobnym działaniu np.melisą, cz dziurawcem.