Zioła na uspokojenie

„Jestem tabletka na uspokojenie, tylko mnie zażyj…” tak w swoim wierszu podsumowała nasze czasy Wisława Szymborska. Oczywiście, po tabletkę jest łatwo sięgnąć. Mocniejszą, słabszą, ale zawsze jest to tabletka. Tymczasem warto spróbować naturalnego sposobu na ukojenie nerwów, który jest dostępny na wyciągnięcie ręki, tani i nie obciąża wątroby.

Zioła na uspokojenie
Ich właściwości doceniano od dawna. Dziś także są bardzo cenione i polecane przez zielarzy i aptekarzy ze względu na silne właściwości m.in. lecznicze i regenerujące (walory smakowe i zapachowe z kolei doceniają kucharze). Jakie zioła na uspokojenie warto mieć w domowym zielniku lub w aptece?


– melisa lekarska – bezkonkurencyjna, najbardziej znana i powszechnie stosowana. Ziele o cytrynowym zapachu wypite przed snem ułatwia zaśnięcie, działa też kojąco na żołądek i jelita.
– fioletowe i niepozorne kwiaty lawendy lekarskiej zmniejszają niepokój, łagodzą napięcie mięśni, działają rozkurczająco na mięśnie, ułatwiają zasypianie.
– działanie wyciągu z kłączy kozłka lekarskiego jest znane od lat. Skuteczny, gdy dopada bezsenność, obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, wycisza organizm.
– herbatka z rumianku rozkurcza mięśnie gładkie.
Ziół na uspokojenie jest dużo więcej, warto zapoznać się z ich innymi właściwościami. Dobroczynne napary można przyrządzać według własnych preferencji smakowych i według własnych potrzeb.